Miks parema kliki keelamine mõttetu on Postitas Martin Grüner 30.03.2010 10:08
Miks parema kliki keelamine mõttetu on

Ka tänapäeval keelatakse tihti oma kodulehel parem klikk või soovitakse, et me seda teeks. Põhjuseid, miks tahetakse seda blokeerida võivad olla väga erinevad, kuid tuleb arvestada, et kasutegur selle juures on nullilähedane. Pigem vastupidi, sait kaotab märgatavalt kasutajamugavuses. Näiteks võtad sellega kasutajatelt võimalusi avada linke oma lehel uues tabis, kasutades selleks vastavat võimalust lingile parem hiirenupuga klikkides. Mis on pseudopõhjused, miks parem klikk enamasti blokeeritakse ja miks sellest reaalselt kasu pole?

 

Kindlustada, et pilte ei kopeeritaks

Kõige lihtsam võimalus pilti veebist arvutisse salvestada, olenemata veebilehitsejast, on loomulikult kasutada pildil vastavat võimalust parema klikiga. Loogiline on seega eeldada, et parema kliki keelamine peaks selle probleemi lahendama ning su pildid turvalisena hoidma. Kahjuks pole reaalsus nii mustvalge. Isegi, kui parem klikk on keelatud saab pildi väga lihtsalt alla laadida, näiteks:

 

  • Keelata veebilehitsejas Javascript ning kõik hiire funktsioonid toimivad jälle.
  • Lohistada pilt aadressiriba juurde. Kõik uuemad browserid avavad selle peale automaatselt valitud pildi nagu oleksid läinud otse selle aadressile. Sealt on võimalik see juba tavalisel moel alla laadida.

 

Kui tahad kindlustada, et keegi ei kasuta loata pilte su lehelt, tuleks neile lisada näiteks vesimärk. Mitte, et ka see eriti hea lahendus oleks, kuid vähemalt täidab eesmärki.

 

Kaitsta lähtekoode

Kui muretsed lehe lähtekoodi varguse pärast ei ole suurimaks probleemiks mitte parem klikk vaid Control + U. Edasi saab sealt näha ka kõigi lisatud Javascript/CSS failide lähtekoode. Seda pole lihtsalt võimalik peita. Küll on võimalik näiteks kokkupakkimine või krüptimine, mis muudab lähtekoodi otseselt loetamatuks.

 

Kaitsta tekste kopeerimise eest

Nagu piltidegi puhul, ei ole võimalik palju ära teha oma veebilehe tekstide kaitsmiseks. Keelates Javascripti või kasutades klahvikombinatsiooni Control + c on võimalik alati sisu kopeerida. Olles esimene, kes need avaldab on vähemalt võimalik kindlustada otsingumootoritele, et need kuuluvad sulle.

 

Parema kliki keelamine on mõttetu ning lugupidamatu oma külastajate suhtes. Seda tuleks iga hinna eest vältida.

Ole esimene, kes artiklit kommenteerib!
Elkest Solutions OÜ
info@elkest.ee · (+372) 556 676 15