Kas flash kaob veebist? Postitas Martin Grüner 29.03.2010 7:30
Kas flash kaob veebist? Veel pole Flashile hauakivi vaja

HTML5 populariseerumine ning Apple püüdlused Flashi oma toodetest välja jättes seda lämmatada, on teinud sellest küsimusest ühe tuliseima vaidlusteema internetimaastikul. Juba praegu on Flashi roll veebinduses muutumas. Paljud asjad, mida varem tehti kasutades Flashi on nüüdseks Javascript library pärusmaaks saanud. Suuresti tänu animatsioonide kasutamise lihtsusele on jQuery ning Prorotype asendanud Flashi mõnede süsteemide puhul, kus see enne ainumõeldav lahendus oli. Nende hulgas näiteks

 

  • Online slideshowd. Nii lihtsamad, näiteks lehe päises asuvad, kui keerukamad.
  • Tabitud ning reaalajas muutuv sisu.
  • Animeeritud efektid. Tõsi, sellel turul on Flashil vähemalt HTML5 standardiks kujunemiseni märgatavad eelised.

Veebitehnoloogiate arenedes täieneb see nimekiri pidevalt. Juba saab Flashi kasutamata animeerida filmi mõõtu pildiesitlusi, Javascripti on võimaliks kasutada mängude loomiseks ning CSS3 võimaldab luua keerulisi graafilisi elemente pildifailideta. Niimodi jätkates tundub Flashi tulevik veebimaastikul üsnagi tume.

 

Enne Flashile mulla peale viskamist tuleks siiski vaadelda selle arengut ning Adobe tulevikutaotlusi. Adobe poolt turule toodud Flex platvorm põhineb Actionscript 3.0 keelestruktuuril – sama, mis uusimad versioonid Flashist. Võrreldes Actionscript 2.0 on seal märkimisväärne edasiminek, just nimelt arendusplatvormi vaatepunktist.

Mida tähendab see veebilehitsejate seisukohast?

Flash/Flex tehnoloogia omandab veebis täiesti uue tähenduse. Javascript sööb Flashi välja tavaliste lehekülgede segmendis, kuid selle uueks kasutusalaks saavad erilahendused. Näiteks http://www.gettheglass.com/index2.html Põhimõtteliselt saab Flashist keeruliste ning ülimalt mahukate veebirakenduste pärusmaa. Teisalt on asju, mis vähemalt hetkel on lihtsamalt lahendatavad Flashi, kui Javascriptiga.

 

Kui mingit asja on võimalik teha mitme tehnoloogiaga annab see arendajatele võimaluse valida neist parim. Mängude loomiseks on Flash Javascriptist parem platvorm, vähemalt nii kaua, kuni OpenGL Javascrptiga pole veebilehitsejates standardiks saanud. Kuni mängude segment on nende käes, ei sure ka Flash.

Ole esimene, kes artiklit kommenteerib!
Elkest Solutions OÜ
info@elkest.ee · (+372) 556 676 15