Mida teha, kui Google on su kodulehe blacklistinud Postitas Martin Grüner 20.10.2010 9:34
Mida teha, kui Google on su kodulehe blacklistinud Google Blacklisti ei taha keegi sattuda

Google poolt balacklisti (pahavara levitavate lehtede nimekirja) sattumine on viimasel ajal olnud probleemiks paljudele ettevõtetele. Kuidas on üldse võimalik, et Google arvab, et sinu firma koduleht levitab viirusi või muud pahavara, kui võid käsi enda jaoks pühaimal tekstil vanduda, et pole seda ise sinna lisanud?

 

Siinkohal rõhutan, et järgnevalt räägime ainult olukorrast, kus su koduleht on blacklisti sattunud pahavara levitamise, mitte keelatud otsingumootoritele optimeerimise taktikate (inglise keeles Black Hat SEO) kasutamise tõttu.

 

Google kontrollib pidevalt oma indekseeritud lehekülgi. Kui mõni neist juhtub levitama pahavara (laadides selle alla ilma kasutaja teadmata) lisatakse sinna vastav märge ning hoiatus külastajatele. Enamik inimesi ei lähe lehele, mille puhul ütleb Google otseselt, et see võib külastaja arvutit kahjustada. Kahju, mida see tekitab müügile ja/või firma mainele võib olla hiiglaslik, eriti kui probleemi ei avastata või sellega ei tegeleta piisavalt kiiresti.

 

Mis on tegelikult juhtunud?

 

Esimene mõte, mis sellist asja nähes pähe tulla võib – hackeri rünnak kodulehe vastu - on enamikul juhtudel ennatlik. Probleem on üldjuhul mitte isikus, kes on ligi pääsenud kodulehe failidele vaid viiruses, mis seda teinud on. Järjest populaarsemaks muutuvad uss-viirused, mis levivad nakatades kõik kodulehed, mille ligipääsu andmed ta nakatunud arvutist leiab.

 

Kuidas probleemi lahendada?

 

Seega peaks esimeseks sammuks, kui oled Google hoiatuse oma kodulehelt avastanud, olema põhjalik viiruste otsing. Kui sul pole arvutis antiviiruse tarkvara, kuid on originaal Windows saad tasuta alla laadida Microsoft Security Essentialsi. Tegemist on Microsofti loodud vabavaralise viirusetõrje programmiga, mis peaks pahavara su arvutist eemaldama.

 

Juhul, kui sa ise pole oma kodulehe FTPsse üldse loginud ning oled lasknud sellega tegeleda mõnel veebifirmal peaksid nendega koheselt ühendust võtma – oht on, et lisaks sinule on nakatunud paljude või lausa kõikide nende klientide kodulehed. Sellisel juhul peavad nad tegutsema kiiresti.

 

Kui oled viiruse oma arvutist eemaldanud tuleb seda levitav kood eemaldada ka kodulehelt. Enamasti on see peidetud index.php/index.html faili ning tegemist on Javascripti koodijupi või iframega, mida seal olla ei tohiks. Kui see sulle midagi ei öelnud peaksid pöörduma spetsialisti või oma kodulehe loonud ettevõtte poole, et nad viiruse sealt eemaldaksid. Viirust levitava koodi eemaldamine kodulehelt on üldjuhul üsnagi kiire ning kerge protsess, kui tead, mida teha.

 

Kuidas Googlele vigade parandusest teada anda?

 

Kui su arvuti ning koduleht on puhastatud on viimaseks sammuks Google teavitamine, et oled probleemi lahendanud. Selleks peab su koduleht olema ühendatud Google Webmasters Toolsiga.

 

Kui sul pole Google Webmasters Toolsi kontot pead selle looma või laskma kodulehe teinud firmal seda teha. Kisaks kõigile boonustele, mida pakub GWT su kodulehele on sealt võimalik ka esitada taotlus lehe ülevaatamiseks. Ma ei peatu siinkohal pikemalt, kuidas ühildada Webmasters Toolsi kodulehega, kui sa arvad, et see sulle endale üle jõu käib pöördu selle tegemiseks spetsialisti poole.

 

Kui koduleht on ühildatud Webmasters Toolsiga vali peale sisse logimist oma kodulehe profiil ning vali menüüst „Diagnostics“. Diagnostics alt vali „Malware“. Seal on link „Request a review“. Google palub sul lühidalt seletada, mis lehega juhtus. Sinna tuleb inglise keeles lühidalt kirjeldada juhtunut – nakatumist viirusega, mis muutis kodulehe lähtekoodi. Kui probleem on lahendatud eemaldab Google su lehe blacklistist mõne päeva jooksul peale päringu saatmist. Paraku pole võimalust seda protsessi kiirendada.

1 kommentaari
+2
3ra kirjutas:
mhm
Elkest Solutions OÜ
info@elkest.ee · (+372) 556 676 15